دیوار سبز :

شاید تا کنون کلمه کشاورزی شهری ( urban  agriculture ) را در مقالات و اخبار امروزی شنیده و یا خوانده باشید ، اما اگر تخصص کاری شما در این مورد نباشد ، بدون تامل از کنار آن می گذرید.

بهتر است  مروری کنیم به آمار با معنی زیر:

۱۱٪ از کل اراضی سطح کره زمین ( تقریبا ۱۷۳۰ میلیون هکتار ) زیر کشت و آیش محصولات مختلف است و ۱۹٪ آن ( حدود ۳۲۱۰ میلیون هکتار ) مراتع و ۷۰ ٪ باقی مانده  کوه و صحرا و آب و زمین لم یزرع است  ،  پس  ۱۱ ٪ سهم اندکی در تولید غذای انسانی دارد .

بنا براین راهی جز افزایش محصول در واحد سطح را نخواهیم داشت و در این راستا ، راهکارهای مانند  کشاورزی شهری یا کشت عمودی  را می بایست در دستور کار قرار دهیم .

کشت عمودی را  دیوار سبز یا دیوار زنده ،  یا گرین وال می گویند  . امروزه  به خاطر محدودیت در فضای افقی  و افزایش تمام شده محصولات کشاورزی ، ناگزیر هستیم که بخش اعظم هزینه های تولید محصولات کشاورزی که آیتم زمین است را کاهش دهیم . یکی از راهکارهای اصولی کشت گلخانه ای و یا همان کشت خارج از فصل است که  برداشت محصول را ۱۰ برابر افزایش می دهد . یک راه دیگر آن کشت عمودی است که اغلب در بحث صیفی جات ، سبزیجات و گل و گیاه است .

در اینجا منظور ما از کشت عمودی اغلب مرتبط با گل و گیاه است .

یکی از المان های مهم  در طراحی فضای سبز ،طراحی و اجرای دیوار سبز است که قطعا ” دانش فنی خود را می طلبد  که حد اقل  ترکیبی از رشته های مهندسی کشاورزی ، مهندسی معماری  و مهندسی طراحی صنعتی است .

دانش کشاورزی به جهت شناخت انواع گل و گیاه و بستر کشت از حیث رشد ، تیپ ، مورفولوژی ، سمی و غیر سمی بودن و بافت سبز و نرم دیوار سبز است .

دانش معماری از حیث محاسبات سازه  و طراحی پلان ها دخالت دارد و مهندس طراحی صنعتی درطراحی و انتخاب فاکتورهای مدل سه بعدی  و متریال های سازه نقش دارد .

دیوار های سبز با توجه به کارکرد های متنوع خود در محیط های شهری چنان اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند که ازآن به عنوان بخش کشاورزی شهری نام برده می شوند .

دیوارهای سبز از نقطه نظرهای مختلف به تقسیمات زیر دسته بندی می شوند :

  • نماهای سبز
  • دیوارهای زنده

در نماهای سبز، گیاهان بروی سطح عمودی حرکت کرده و ریشه آنها در زمین ( افقی )  و یا گلدانهای مناسبی کاشته می شود.  نمونه های از این نمای سبز را می توان کاشت انواع گلهای پیچ ، موچسب ، گل پاپیتال و یا پیچ هویا ( هویا کارانوزا )نام برد.

نوع دیگری از نمای سبز که حالت سنتی دارد ، گیاهان بدون هیچ گونه قیم و تکیه گاهی به دیوار چسبیده و از آن بالا می رود . در این مدل سنتی حشرات و خزنده گانی مانند مارمولک در پشت و لابه لای گیاهان پنهان شده  که مضرات خاص خود را ایجاد می کنند .

علاوه بر این  موجودات موذی ممکن است که رشد گیاه به تاسیسات و ساختمان آسیب برسانند .

این دو مدل سنتی اغلب در فضای باز و بیرونی استفاده می گردند .

در دیوار های زنده، در این مدل از دیوارسبز ، پارامتر های مانند وزن سازه ، ترکیب نوع گل و گیاه ، بستر کشت و خاک ، سیستم آبیاری ، سیستم برق رسانی  و چند پارامتر دیگر مطالعه و انجام می شود .

چنانچه بستر کشت این مدل انواع خاک باشد ، لازم است که جنس نگدارنده  خاک از موادی مانند ترکیبات پلیمری و سلولزی ، فلاورباکس های پلی اتیلن و پلاستیکی ، فلاورباکس های فلزی و یا غیره استفاده گردد .

در مقیاس های کوچکتر و میانه از دیوار زنده می توانیم از بستر خاک استفاده  ننماییم که به این بستر کشت هایدروپونیک  یا آب بستر گفته می شود .

واضح است که نقش خاک در بستر کشت گیاه به دو دلیل است :اول این که نگهدارنده ریشه گیاه باشد و در حکم یک قیم است . دوم این که ریشه های گیاه مواد مغذی موجود در خاک را جذب می نمایند . بنابراین چنانچه بتوانیم این دوکارکرد خام را بعهده ماده ای دیگر بگذاریم ، مسلما می توان خاک را حذف کرد .

از مواد جایگزین خاک می توان مواد نمدی ، ابری و اسفنجی ، سنگ پوکه های صنعتی و پشم وسنگ های صنعتی می توان نام برد که توضیح جداگانه دارند  .

لازم به ذکر است که مدل هایدروپونیک روشی نوین است که بیشتر در تولید گیاهان علوفه ای و صیفی جات کاربرد دارد ولی درطراحی دیوار سبز بر اساس روش هایدروپونیک هزینه های بیستر از معمول  را در بردارد .

در یک تقسیم بندی کلی، دیوار سبز را به دو مدل بیرونی ( outdoor green wall  ) و مدل داخلی ( indoor green wall ) دسته بندی می کنند که در سربرگ های مربوط به خودشان توضیح خوایم داد .

تعریف دیوار سبز :

به این نوع دیوارهای سبزباغهای عمودی،دیوارهای سبز زنده،کاشت عمودی ، نمای سبز و همچنین کشاورزی شهری گفته میشود.

انواع دیوار سبز سپهر:

  • دیوارهای سبز بیرونی
  • دیوارهای سبزداخلی

هر کدام از این دیوارهای سبز می توانند ثابت یا متحرک باشند

کاربرد های دیوارسبز:

کاشت گل و گیاه .  کشت سبزیجات خانگی .  کشت قارچ .  کشت توت فرنگی .  کشت گیاهان دارویی .

کارکردهای دیوارسبز:

۱- جذب آلاینده های زیستمحیطی مانند منواکسیدکربن و تولید اکسیژن .

۲-پوشاندن نقاط بدمنظره و همچنین نوسازی محیط و ایجاد منظره طبیعی و تازه .

۳- افزایش قیمت ملک ازنظرمعماری و طبیعت .

۴-ایجاداعتماد و نشاط درمخاطب .

۵-ایجادارتباط عاطفی بین اعضای خانواده وکاهش استرس .

۶- باعملکرد بیولوژیکی که دارند ازاتلاف انرژی درتابستان و زمستان جلوگیری می کنند .

۷- ایجاد رطوبت در محیط بطوری که تا میزان ۳۰ ٪دربیماران تنفسی به جذب اکسیژن کمک می کند .

برخی مزایای دیوارسبز :

۱- به عقیده روانشناسان حداقل ۲۰ دقیقه درهفته ،کارباگل وگیاه باعث ایجادنشاط و مثبت اندیشی درافراد شده که خلق نیکو را در افراد بوجود میآورد  .

۲- انسان درشبانه روز ۲۲۰۰۰ بارتنفس میکندکه ۱۵ کیلوگرم در روز به هوایپاک نیازدارد و منشاء هوای پاک،گیاهان هستند .

۳-اهمیت هوای پاک به اندازه ایست که به ازای ۱٪ آلودگی ، به میزان۱۰٪ کاهش راندمان خواهیم داشت .

۴- استفاده ازهارمونیک طبیعت والمانهای طبیعت ،به علت سازگاری با روح وروان انسان ، استرسهای حاصل ازخستگی رابه صفر نزدیک میکند .

۵- آلودگی هوا از ۹ ماه تا ۲ سال از عمرساکنان شهرهای بزرگ و صنعتی راکم کرده و مرگ و میر ناشی از سرطانها را در افراد تا۵۰ ٪ افزایش میدهد .

۶-دوستی باطبیعت یکی از راهکارهای کاهش اضطراب است .

روش آبیاری دردیوارهای سبز :

قطره ای اتوماتیک،قطره ای نیمه اتوماتیک،دستی.

میزان نور و روشنایی :

با توجه به میزان نوراز گیاهان سایه دوست ، نورپسند ، بی تفاوت ، می توان جهت تامین نور فتوسنتز از لامپ های رشد استفاده می گردد .

نوع گل :

بسته به نوع دیوار سبزبیرونی یا داخلی ، قابل حمل یا ثابت، ازگیاهان غیر سمی، چندساله و کند رشداستفاده میشود.

بستر کشت :

هایدروپونیک ، پشم سنگ ، کوکوپیت ، پرلیت ، پیت موس ، لیکا ، سبوس ،خاک باغچه .

FlowerBoxدردیوارسبز:

فلاورباکسها ازموادی مانند ژئوتکستایل، Felt ،ترمووود، PVC ،تخته و کامپوزیت ساخته می شوند .

سازه های دیوارسبز:

استراکچردیوارسبزازموادی مانندچوب، MDF ،Fomizeh،ترمووود،کامپوزیتها استفاده میشود که همگی آنتی باکتریال و واتر پروف هستند .

ابعاد و اندازه دیوارسبز:

ابعاد دیوارسبزبا توجه به نیازها و ترجیحات مشتری ساخته می شوند.  دراندازه و ابعاد گرین والهای داخلی محدودیتهای مانندبرق،آب، پسماند آب و نور وجوددارد.   گرین والهای داخلی اغلب دراندازه های قابل حمل ،بطور متحرک یاثابت ساخته میشوند. دردیوارسبزبیرونی محدودیتهای فوق کمتر متداول بوده و معمولاً ثابت هستند.

 

 

 

 

Call Now Button